Живот

Кинеска провинција забрани прослави на родендени, но причина не е корона вирусот

Кинеската провинција Фунинг забрани прослави на родендени и воведе ограничувања на свадби и погреби по апелот на централните власти во кои граѓаните се повикуваат на штедење. Новите правила ќе стапат на сила во текот на месецот и тие забрануваат организирање прослави на родендени, промоции и домашни приеми. Прочитајте и: Мајка и ќерка станаа вирална сензација ПОВЕЌЕ…

Голем раст на цената на среброто – поскапе за 70 отсто за една година

Среброто поскапува со многу поголема брзина одошто златото. Имено, последните проценки покажаа дека цената на среброто за само една година пораснала повеќе од 70 проценти. Познавачите на приликите сметаат дека ваквиот тренд веројатно ќе продолжи и по пандемијата. Побарувачката за овој благороден метал нагло се зголеми во последните 12 месец. Среброто се тргуваше за околу ПОВЕЌЕ…

Откако дознал дека е заразен со корона намерно кашлал во сопругата и ја заразил

Маж во Австрија (63) толку бил налутен на својата поранешна сопруга (70) така што кашлал во неа со цел да ја зарази со корона вирусот. Портпарол на регионалниот суд во Линц изјави дека 63-годишникот е осуден на девет месеци затвор, условно на три години, пишува АР. Мажот беше осуден за обид за нанесување тешка телесна ПОВЕЌЕ…

Наградениот автор Бојаров за делото ,,Нека играат децата“ – вредно четиво за сите родители

Денис Бојаров, автор на расказот ,,Нека играат децата,, – награден како најдобар на меѓународната манифестација Планетопија, гостуваше во најновото издание на емисијата ,,Урбано,, на ТВ Тера. Неговата книга која го носи истиот наслов ,,Нека играат децата,, е во издание на книжевниот центар Антолог, а се состои од 51 расказ. „Нека играат децата“ е збирка наменета ПОВЕЌЕ…

Бесплатно пиво или 25 евра само за да се вакцинираат против Ковид-19

Се повеќе држави пристапуваат кон различни стратегии само да ги натераат своите жители да се вакцинираат против Ковид. Така, пивара во Бафало, Њујорк, нуди бесплатно пиво за оние кои ќе се одлучат да ја примат вакцината против Ковид-19. Здравствениот оддел на округот Ери и две локални пиварници склучиле ваков договор поради намален интерес за вакцини. ПОВЕЌЕ…