Локални

Од утре попладне пороен дожд, грмежи и засилен ветер

Утре времето ќе се задржи сончево и екстремно топло. Во попладневните и ноќните часови, како и во петок претпладне наместа ќе има пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме, со пообилен пороен дожд за кратко време, силни електрични празнења, силен ветер (над 80 км/час) и услови за ПОВЕЌЕ…

Јованоски: Се шират пожарите во прилепскиот регион

На вечерашниот состанок на Општинскиот кризен штаб, свикан на барање на градоначалникот на Општина Прилеп Илија Јованоски, се расправаше за новонастанатата ситуација со пожарите кои деновиве ја  зафатија околината на Прилеп. „Да напоменам дека во текот на вчерашниот и денешниот ден изгаснат е пожарот на потег Канатларци – Подмол, а додека пожарот кој почна на 2-ри август на потегот  ПОВЕЌЕ…

Инвестиции од сопствени средства на ЈП Пазари

ЈП Пазари се стреми кон зелено јавно претпријатие. Актуелното раководство од почетокот работи на проекти и инвестиции, а реализирани се повеќе проекти од областа на заштита на животната средина и енергетската ефикасност. -Прв како проект беше промена на осветлувањето на пазарот со ЛЕД, инвестиција од сопствени средства околу 150.000 денари. рвото јавно претпријатие кое произведува електрична ПОВЕЌЕ…

Комплетно реновирана градинката „Коца Василева“

Градинката „Коца Василева“ која функционира при установата „Мајски цвет“ доби нов изглед. Таа е целосно реконструирана, внатрешниот и надворешниот дел. Капацитетот на оваа градинка е да прими над 150 деца, иако сега со ковид ситуацијата се помалку. -Кај бебињата и во другите занимални капеше и затоа ние аплициравме до Јапонската амбасада, која ни излезе во ПОВЕЌЕ…

Апел и препораки од СВР Битола заради опасноста од пожари

Со настапувањето на значително повисоките температури, покрај другото се зголемуваат и потенцијалните опасности за настанување пожари и во Пелагонискиот регион. Ова, дотолку повеќе што на подрачјето има бујна вегетација, зголемена е вкупната раздвиженост и поради тоа неопходна е максимална будност и целосно одговорно однесување на секој поединец. Секторот за внатрешни работи Битола апелира до граѓаните ПОВЕЌЕ…