Здравје и медицина

Не ги избегнувајте лутите пиперчиња во исхраната

Лутиот вкус на пиперчињата потекнува од посебна состојка што се вика капсаицин. Колку повеќе капсаицин содржи, толку полута е пиперката. Зошто лутите пиперчиња се здрави? Капсаицинот не им дава само лутина на пиперчињата, туку и посебни лековити својства поради кои можеме да ги сместите во најздравите намирници во светот. Делуваат антивоспалително Благодарение на капсаицинот, чилито ПОВЕЌЕ…

Како да спречите таложење на несаканите килограми: Секој залак џвакајте го 25-50 пати

Применувајте ги овие совети за исхраната за да спречите таложење на несаканите килограми. Јадете само кога сте гладни. Приготвувајте едноставни оброци (3-4 продукти). Не употребувајте тешки масти. Храната нека е со собна температура. Сочната храна јадете ја пред сувата. Свежата храна јадете ја пред готвената. Налето јадете повеќе свежа храна. Избегнувајте преработени продукти и вештачки ПОВЕЌЕ…

Има антибактериско дејство, помага за смирување, освежување – се смета за една од најлековитите билки

Жалфијата е билка која сите ја фалат, а оние кои веруваат во народната медицина, топло ја препорачуваат. Таа може да ја добие титулата најлековита билка на светот, со оглед на тоа дека ги лечи речиси сите болести. Има антибактериско дејство, помага за смирување, освежување, енергија, против болки и висока температура, а го намалува и нивото ПОВЕЌЕ…

Билка која го подобрува помнењето, вдишувајте ја секој ден по 5 минути

Во современата медицина оваа билка се користи како аналгетик и при мигрена, како и кај проблеми во процесот на варење на храната. Рузмаринот е неверојатно здрава билка која како традиционален лек се користи со векови. Таа е прекрасен лек за многу болести, а најмногу за оние кои имаат проблеми со помнењето. Рузмаринот содржи природни состојка ПОВЕЌЕ…

Еден цвет од нарцисот може да помогне во многу тешки болести

Во многу земји ширум светот овој цвет е симбол за надеж во борба против туморот, но сега научниците велат дека токму овој чест цвет во скоро сите дворови и градини може да игра поконкретна улога во борба против оваа болест. Станува збор за нарцисот. Имено, истражување спроведено во белгијскиот универзитет „Université libre de Bruxelles“ укажало ПОВЕЌЕ…