Сервисни вести

Сончево со мала до умерена облачност

Утрово -10 степени најстудено беше на  Попова Шапка, -8 Крива Паланка, -7 Берово, -6 Маврово, -5 Крушево, -4 Лазарополе, -3 Виница, Куманово, -2 Претор, Штип, -1 Охрид, Струмица, 0 Битола, Прилеп, 1 Скопје-Петровец, Тетово, Дебар, 2 Скопје-Зајчев Рид, 3 Демир Капија, 4 Дојран, 5 Гевгелија. Во текот на ноќта во поголем дел од земјава се ПОВЕЌЕ…

Вечерва земјотрес кај Маврово

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, вечерва, на 06.03.2021 година во 22 часот и 43 минути, регистрира земјотрес од епицентралното подрачје Гостивар-Тетово со епицентар на  60 км југозападно од Скопје. Земјотресот беше со локална Рихтерова магнитуда ПОВЕЌЕ…

Променливо облачно и постудено време

Денеска променливо облачно, од наутро во западните, а потоа и во северните делови ќе има повремен локален дожд, а на планините снег. Ќе дува умерен до засилен северен ветер (понекаде со брзина од над 70 км/час). Ветерот ќе биде најизразен долж пошироко Повардарие и на повисоките места. Дневните температури од 5 до 16 степени. Во Битола ПОВЕЌЕ…

Седум шестки во минатото лото коло

Во минатото коло на Лото 7, дури седум лото играчи биле блиску до високата премија за 7 погодоци. Таа моментално изнесува над 22.000.000 денари. Во продолжение од извештајот на Маја Поцевска, проследете кои броеви беа извлечени и колку добивки имаше.

Денеска до 16 степени, од утре нестабилно време

Времето денеска претпладне сончево со мала до умерена облачност, а попладне облачноста ќе се зголемува. Ќе дува слаб до умерен ветер од југозападен правец. Во Битола дневната температура до 16 степени. Заради продор на студена воздушна маса од север утре ќе има позначителна промена на времето. Ќе преовладува променливо облачно време со повремен локален дожд, ПОВЕЌЕ…