Занимливости

Џиновска панда роди близнаци, што е редок случај -едното близначе ставено во инкубатор

Зоолошката градина во Токио соопшти дека џиновска панда добила близнаци. Од таму посочуваат дека ова е редок случај. Полот на мечињата се уште не е познат. „Ова е првпат да се родат панди близнаци во Јапонија.“, изјави директорот на зоолошката градина Јутака Фукуда. Големите панди многу тешко се размножуваат како во дивина, така и во ПОВЕЌЕ…

Дури и Спајдермен го слуша говорот на Папата

На јавната аудиенција кај папата Франциск во Ватикан денеска се појави необичен посетител – личност облечена како стрип-јунакот „Спајдермен“. Прочитајте и: Ја уби капитализмот – 23 годишна текстилна работничка и самохрана мајка од Италија загина на работно место Имено, човекот-пајак во црвениот тесен мрежест костим седеше во делот за ВИП во публиката во ватиканскиот дворец ПОВЕЌЕ…

Меркел се вакцинираше со две различни вакцини

Германската канцеларка, Ангела Меркел, примила втора доза од вакцината на „Модерна“, по првата доза од „Астразенека“, соопшти нејзиниот кабинет. – Да, потврдуваме дека германската канцеларка неодамна ја доби втората доза на вакцина од американската компанија „Модерна“, откако прими прва доза од шведско-британската „Астразенека“ на 16 април – соопштил портпаролот на канцеларката. 66-годишната Меркел ја прими ПОВЕЌЕ…

Никогаш не е доцна: земјоделец стана Јутубер на 84 години – го следат илјадници

Британецот Џон Батлер е поранешен земјоделец, а на 84-годишна возраст стана Јутјубер со 120.000 следбеници. Многумина му се благодарни за неговиот совет во борбата против анксиозноста за време на пандемијата. Прочитајте и: Цели 14 месеци водел битка со короната, за жал не ја добил Неговите видеа, во кои тој зборува за животот и медитацијата, имаат ПОВЕЌЕ…

Додека Безос се спрема за лет во вселената 14.000 луѓе му порачуваат да не се враќа назад

Повеќе од 14.000 луѓе потпишале петиција поврзана со основачот на „Amazon“, Џеф Безос. Во пресрет на лансирањето на неговата ракета „New Shepard“ која ќе го одведе најбогатиот човек на светот и неговиот брат до суборбиталниот простор во јули, на интернет започна да кружи петиција која бара да им се забрани враќање на Земјата. Петицијата е ПОВЕЌЕ…