Култура

Музика создадена со многу љубов, композицијата Сон на реномираниот Благојче Трајковски

Реномираниот кларинетист, битолчанечот Благојче Трајковски, после промоцијата на композицијата Трепет, промовираше уште една композиција за која исто така ја напиша музиката, композиција со наслов Сон. Се работи за соработка со маестро Димитар Христов, Христина Белева и светски познатиот  женски хор „Вања Монева“ и како што Трајковски ни истакна„ создадовме музика со многу љубов „. – ПОВЕЌЕ…

Ја сакам Битола, следниот пат ќе изведувам нешто на битолски-пејачката Love Itoya за Тера телевизија

Музички колаж кој вклучуваше разноличност во правци, форми и израз, беше дел од 20- тото издание на Меѓународниот младински арт фестивал “Битола отворен град“  . Покрај Кирил Џајковски, српската група Стерео Банана, настапи и Love Itoya – Нигериско-грчката уметница, пејачка, танчерча и продуцентка. Публиката ја разигра со својот осумчлен музички состав на сцената во Хераклеја. ПОВЕЌЕ…

Актерот Борис Чоревски добитник на наградата за животно дело на Мтф ,,Војдан Чернодрински”

Доајенот на Битолскиот театар, актерот Борис Чоревски , годинава е добитник на наградата за животно дело на 55 -тиот Мтф ,,Војдан Чернодрински” во Прилеп. Покрај него актерот Емил Рубен и сценографот Крсте С.Џидров, се исто така добитници на наградата за животно дело. Во театрографијата на Чоре се стотина ликови и тоа во претстави кои се ПОВЕЌЕ…

Игор Џамбазов и Гуру Харе на завршната вечер на Преспаленд

Со низа настани беше одбележан крајот на првото издание на мултимедијалниот фестивал „Преспаленд“. После отворањето на муралот посветен на народниот борец и поет Димитар Мите Богоевски, изложбата „Преспа во срцето“ – на Кирил Јоновски настапот на  Тока Шитет,  концерт имаа Игор Џамбазов и Гуру Харе. Џамбазов нродамна ја промовираше новата песна „Love is so Good, по текст и ПОВЕЌЕ…

Љубовта кон македонската песна продолжува, Казухиро Котецу за македонските изведби

Јапонскиот оперкси пејач Казухиро Котецу, ја освои македонската јавност со преработка на македонските песни, за кои вели, посебно му се врежале во срцето.Па така неодамна ја преработи и Земјо македонска, а пред тоа и Ако одам во Битола, Битола мој роден крај и други.   – Овој репертоар со преработка на македонски песни започна со ПОВЕЌЕ…