КОВИД 19

Се намалува бројот на нови случаи, но не и на активни и на хоспитализирани пациенти

Се посигурно е дека и во Битола е достигнат врвот на пролетниот бран на епидемијата. Бројот на дневни нови случаи на Ковид 19 бележи намалување, но не и бројот на активни случаи и бројот на хоспитализирани пациенти. На оваа тема денеска во Актуел, разговараме со универзитетскиот професор Дејан Трајковски.  

1129 нови случаи, од нив 96 во Битола, 54 во Прилеп

Во последните 24 часа се направени 4.045 тестирања, а регистрирани се 1.129 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 458, Битола – 96, Куманово – 82, Прилеп – 54, Велес – 47, Тетово – 44, Кавадарци – 36, Гостивар – 33, Штип – 32, Кочани – 28, Кичево – 27, Охрид – 25, Струмица – ПОВЕЌЕ…

27 починати лица, од нив 3 од Битола, 1 од Прилеп

Пријавени се вкупно 27 починати лица: 12 од Скопје (60г, 65г , 66г, 66г, 69г, 73г ,74г, 77г 78г, 78г, 79г и 82г), по 3 лица од Битола (60г, 66г и 79г) и Охрид (58г, 66г и 77г), по 2 починати лица од Куманово ( 59г и 75г) и Тетово (54г и 68г) и по ПОВЕЌЕ…

Битола со повеќе активни случаи од Прилеп

Во периодот од 5 до 11 април во Битола регистрирани се вкупно 511 нови случаи на Ковид 19. Бројот на оздравени лица за минатата недела изнесува 265, додека како последица од коронавирусот минатата недела починале 17 лица. Утрово бројот на хоспитализирани лица во регионалниот Ковид центар во Битола изнесуваше 149 пациенти. Од почетокот на пандемијата ПОВЕЌЕ…

Потрошувачката на кислород за 24 часа достигна до 3 тона

Во последните 24 часа во регионалниот Ковид центар во Битола бројот на хоспитализирани се искачи на 149 пациенти. Тројца пациенти починаа во изминатото деноноќие. Сите од Битола на возраст од 60, 66 и 79 години. Во меѓувреме има испишуивање и прием на нови пациенти.