КОВИД 19

Кризен штаб: Се намалува бројот на заболени и хоспитализирани од Ковид 19 во Битола

Општинскиот кризен штаб денес одржа средба по електронски пат, на која се разговараше за актиелата состојба со Ковид-19 во општината. Од Општина Битола информираат дека директорката на Здравствениот дом Весна Спирковска информираше дека од повозрасната генерација веќе се вакцинирани над 1250 лица со вакцината Астра Зенека. Во Клиничка болница Битола, денес за прв пат по ПОВЕЌЕ…

31 починато лице, од нив 4 од Битола

Пријавени се вкупно 31 починато лице: 8 од Скопје (70г, 71г , 76г, 76г, 78г, 79г, 80г, 80г), 4 починати лица од Битола (58г, 64г, 79г и 84г), 3 од Куманово (48г, 74г и 68г), по 2 лица од Гевгелија (68г и 73г), Кавадарци (69г и 80г) и Кочани (71г и 73г) и по едно ПОВЕЌЕ…

80 нови случаи во Битола и 101 оздравен пациент

Во последните 24 часа се направени 3.171 тестирања, а регистрирани се 766 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 252, Битола – 80, Куманово – 64, Прилеп – 41, Велес – 36, Струмица – 33, Штип – 28, Тетово – 27, Гостивар, Кавадарци и Охрид – по 26, Кочани – 23, Кичево и Гевгелија – ПОВЕЌЕ…

Битола веднаш зад Скопје по бројот на активни случаи

Во периодот од 12 до 18 април во Битола регистрирани се вкупно 406 нови случаи на Ковид 19. Бројот на оздравени лица за минатата недела изнесува 347, додека како последица од коронавирусот минатата недела починале 21 лице. Утрово бројот на хоспитализирани лица во регионалниот Ковид центар во Битола изнесуваше 134 пациенти. Од почетокот на пандемијата ПОВЕЌЕ…

25 испишани пациенти и 11 примени во Ковид центарот во Битола

Во последните 24 часа во Ковид центарот во Битола починаа тројца пациенти од Битола на возраст од 64,79 и 84 години. Во изминатото деноноќие имаше повеќе испишани од примени пациенти. 25 пациенти се испишани, а на лекување се примени нови 11. Со ова бројот на хоспитализирани во Ковид центарот во Битола е 134 пациенти, за ПОВЕЌЕ…