Сервисни вести

Над 16.000.000 денари за 7-ка на Лото

Во минатото лото коло не беше извлечена седумката, со што лото премијата за седум погодоци порасна над 16.000.000 денари. Извлечени беа две шестки, со вредност од над 120.000 денари, а кои броеви беа извлечени погледнете од извештајот во продолжение.

Состојба на патиштата

Од 12:00 часот поради интензивни врнежи од снег се воведува забрана за движење на тешки моторни возила на патниот правец Тетово- П.Шапка и се препорачува задолжителна употреба на зимска опрема за лесни моторни возила и автобуси на истиот патен правец. Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози.Врнежи од снег се бележат на Попова Шапка, ПОВЕЌЕ…

Од попладне нагло опаѓање на температурите

Утрово најстудено со -1 степен беше во Лазарополе, 0 Маврово, 1 Kрушево, 2 Струмица, Берово, 3 Гевгелија, 4 Скопје-Петровец, Претор,  5 Скопје-Зајчев Рид, Тетово, Куманово, Прилеп, 6 Охрид, Крива Паланка, Виница, Дојран, 7 Битола, Демир Капија, 8 Штип.  Во текот на ноќта облачно, во северозападните делови со врнежи од дожд, на планините од снег. Утрово ПОВЕЌЕ…

Од утре исплата на пензиите

Oд утре  26.01.2021 година, (вторник) почнува етапната исплата на јануарските  пензии. Министерството за труд и социјална политика информира дека пензиите ќе бидат исплатени предвреме и етапно, со цел да се овозможи поголема заштита на пензионерите во услови на опасност од коронавирусот КОВИД-19, соопшти министерството за труд и социјална политика. Подигнувањето на пензиите преку филијалите и ПОВЕЌЕ…

Сончево и релативно топло време со засилен ветер

Во изминатите 24 часа најмногу дожд 41 л/м2 наврна во Пожаране, 39 Дебар, 33 Маврово, 30 Тетово, 24 Лазарополе, 19 Крушево, 18 Претор, 16 Охрид, 12 Крива Паланка, Виница, 10 Битола, 9 Берово, 7 Скопје-Зајчев Рид, Гевгелија, 6 Прилеп, Струмица, 5 Штип, Куманово, 4 Дојран, 3 Скопје-Петровец, 2 Демир Капија. Утрово -2 степени Лазарополе, 0 ПОВЕЌЕ…