Променливо облачно со повремени врнежи од дожд

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Претпладне сончево и релативно топло. Попладне облачноста ќе се згплемува и ќе има со повремени врнежи од дожд. Локално ќе има нестабилна облачност со пороен дожд и со грмежи. Се очекуваат пообилни врнежи да има во западниот и северо-источниот дел од земјава, каде е можно да наврнат околу 25 л/м2 воден талог. Ќе дува умерен, на места засилен јужен ветер. Максималните температури од 14 до 23 степени.

Потоа во наредните денови ќе има саб локален дожд, а на повисоките планини од снег. Дневните температури ќе опаднат за неколку степени.

Share.