Башуровски Стево

За седницата во неделата со пратеничката Бисера Костадиновска-Стојчевска

Во денешниот Актуел со пратеничката од СДСМ Бисера Костадиновска-Стојчевска која во неделата со скафандер во посебен дел во Собранието гласаше за пакетот економски закони од антикризните мерки за помош на граѓаните и стопанството. Ја прашавме и за денеска поднесените кривични пријави од ВМРО ДПМНЕ и Левица, за блокадата во Собранието, за протоколите по кои беше ПОВЕЌЕ…

31 починато лице, од нив 4 од Битола

Пријавени се вкупно 31 починато лице: 8 од Скопје (70г, 71г , 76г, 76г, 78г, 79г, 80г, 80г), 4 починати лица од Битола (58г, 64г, 79г и 84г), 3 од Куманово (48г, 74г и 68г), по 2 лица од Гевгелија (68г и 73г), Кавадарци (69г и 80г) и Кочани (71г и 73г) и по едно ПОВЕЌЕ…

80 нови случаи во Битола и 101 оздравен пациент

Во последните 24 часа се направени 3.171 тестирања, а регистрирани се 766 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 252, Битола – 80, Куманово – 64, Прилеп – 41, Велес – 36, Струмица – 33, Штип – 28, Тетово – 27, Гостивар, Кавадарци и Охрид – по 26, Кочани – 23, Кичево и Гевгелија – ПОВЕЌЕ…

ВМРО ДПМНЕ поднесе кривични пријави за седницата во неделата

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата денеска во Основното јавно обвинителство поднесе кривична пријава против претседателот на Собранието Талат Џафери и двајца пратеници заразени со ковид-19 кои дојдоа на гласање во Собранието. Опозициската партија смета дека со тоа е прекршен Кривичниот законик во делот за непостапување по здравствени прописи во време на пандемија. „Македонија мора ПОВЕЌЕ…

Филипче: Институтот Торлак ќе биде наш стратешки партнер на набавка на вакцини во периодот кој е пред нас

На денешната средба на министерот за здравство д-р Венко Филипче со српскиот министер за здравство Лончар се разгледуваа повеќе прашања поврзани со пандемијата, како и взаемната соработка помеѓу двете држави при процесот на надминување на коронавирусот во двете земји. Министрите на прес-конференцијата која се одржа во Белград во изјавите за медиуми потенцираа дека размената на ПОВЕЌЕ…