Култура

„Би сакала со мојот оркестар Бистриќ, да гостувам во Хераклеја“, Билјана Крстиќ во Битола

Втората вечер на Фестивалот на музика од светот, беше резервирана за балканскиот славеј, Билјана Биља Крстиќ, која во Центарот за култура настапи придржувана од Камерниот оркестар на Битола, под диригентска палка на Владимир Димовски. „Прекрасно се чувствувам после концертот, гледав дека публиката уживаше, ние уживавме, се трудевме да го дадеме својот максимум, оркестарот е одличен ПОВЕЌЕ…

Пред 82 години излезе од печат Бели Мугри на Кочо Рацин

Пред 82 години, на 25 ти ноември 1939 година во гратчето Самобор кај Загреб, во Хрватска, во печатницата на Драгутин Шпулер, излезе од печат збирката песни „Бели мугри“ од македонскиот поет и револуционер Кочо Рацин.  Збирката претставува извонредна поетска слика на најтипичните социјални појави во Македонија пред почетокот на Втората светска војна. Таа е антологија на ПОВЕЌЕ…

Битола доби уште еден центар на уметноста, галеријата Ранко Струмениковски

Во семејната куќа на уметникот Ранко Струмениковски, во Битола, беше отворен музеј, галерија и ателје “Ранко Струмениковски“. Овој уметнички простор е направен, модерно уреден и отворен по повод 85 години од раѓањето на уметникот. На отварањето беше прикажана изложба и премиера на документарниот филм Придонесот на Ранко Струмениковски во македонската графика. Ранко Струмениковски, бил македонски академски ПОВЕЌЕ…

Variety го смести Горан Столевски меѓу најдобрите 10 режисери

Списанието за филмска, музичка и театарска уметност, Variety, ја објави својата листа на режисери кои не треба да ги пропуштиме во годината што следи. Меѓу десетината најдобро квалификувани беше и македонскиот режисер Горан Столевски за неговиот најнов филм „Нема да бидеш сама“. „Уште еден неверојатен автор, едуциран во Австралија го поврзува фолклорот на родната Македонија ПОВЕЌЕ…

Филмот „Исчезнатиот” на интернационален фестивал во Швајцарија

Филмот „Исчезнатиот” на режисерот Арбен Тачи,е избран во официјална селекција на интернационалниот фестивал во Швајцарија. Претходно режисерот, ја доби наградата за најдобар дебитантски режисер на Фестивалот на независен филм што се одржува во Монтреал, Канада. Ова беше втора меѓународна награда за овој филм, по наградата за најдобра фотографија која му беше доделена на директорот на ПОВЕЌЕ…