Облачно време со повремени врнежи од дожд и снег

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Во утринските часови на југозапад врнежи од слаб снег има и на повисоките места. Слаб снег е забележан и на североисток во Крива Паланка, а во изминатите часови и во Берово. Вдолж Повардарието врнежите се од дожд. Понекаде дува слаб претежно северозападен ветер, само на Ѓуриште дува умерен северозапад.

Висината на снежна покривка ( во 8 часот) 1 Прилеп, 2 Берово, 3 Ѓуриште, 4 Пожаране, 5 Дебар, 6 Крушево, 7 Тополчани, 8 Охрид, Претор, 17 Лазарополе.

Минималните температури :-3 Берово, -2 Лазарополе, Крушево, -1 Пожаране, Струмица, Ѓуриште, Тополчани, 0 Охрид, Претор, Тетово, Прилеп, Кр. Паланка, Дебар, 1 Гевгелија, Виница, Штип, Куманово, Скопје Петровец, 2 Скопје, Д. Капија.

Наврнат воден талог  (во л/м2) за 24 часа, до 8 часот:1 Кр. Паланка, Струмица, Берово, 2 Штип, Ѓуриште, Куманово, 3 Гевгелија, 5 Крушево, Д. Капија, Дебар, Тополчани, Пожаране, Скопје, 6 Тетово, Прилеп, 7 Охрид, 8 Претор, 16 Лазарополе.

Времето денес :До пладневните часови се уште ќе има повремени врнежи кои вдолж Повардарието ќе се од дожд, а на планините на запад и на исток понекаде и на повисоките места ќе се од снег. Од пладне ќе дува умерен до повремено засилен северозападен ветер најизразен на југоисток, а облачноста ќе се намалува. Температурата од 4 до 11 степени.

Во наредните денови времето ќе биде стабилно и суво, по котлините и по речните долини со појава на магла и ниска облачност. Во следните два дена утринските температури ќе се пониски, а за време на викендот температурите преку денот и особено на југоисток ќе достигнуваат и до 15 степени, со исклучок на местата каде со магла.

Share.