Сервисни вести

Од утре исплата на пензиите

Oд утре  26.01.2021 година, (вторник) почнува етапната исплата на јануарските  пензии. Министерството за труд и социјална политика информира дека пензиите ќе бидат исплатени предвреме и етапно, со цел да се овозможи поголема заштита на пензионерите во услови на опасност од коронавирусот КОВИД-19, соопшти министерството за труд и социјална политика. Подигнувањето на пензиите преку филијалите и ПОВЕЌЕ…

Сончево и релативно топло време со засилен ветер

Во изминатите 24 часа најмногу дожд 41 л/м2 наврна во Пожаране, 39 Дебар, 33 Маврово, 30 Тетово, 24 Лазарополе, 19 Крушево, 18 Претор, 16 Охрид, 12 Крива Паланка, Виница, 10 Битола, 9 Берово, 7 Скопје-Зајчев Рид, Гевгелија, 6 Прилеп, Струмица, 5 Штип, Куманово, 4 Дојран, 3 Скопје-Петровец, 2 Демир Капија. Утрово -2 степени Лазарополе, 0 ПОВЕЌЕ…

Попладне со дожд

Претпладне прoменливо облачно, попладне почнувајќи од запад со врнежи од дожд, на планините од снег. Ќе дува умерен до засилен ветер од јужен и југоисточен правец. Во вечерните и ноќните часови врнежите ќе се прошират на секаде и ќе се интензивираат, особено во западните делови (над 25л/м2) каде на места ќе бидат поројни и проследени ПОВЕЌЕ…

Викендов со дожд, од вторник заладување

До понеделник, претежно во попладневните часови, ќе има врнежи во поголем дел од земјава. Врнежите ќе бидат од дожд со умерен интензитет и на места особено во западните делови ќе бидат пообилни (во недела понекаде над 25л/24часа).   На планините во западните делови ќе врне снег. Денеска и особено во недела од вечерните часови во ПОВЕЌЕ…

Превентивно-воспитна акција на полциијата

Вчера во периодот од 10:30 до 12:30 часот, на ул.„8 Септември“, реализирана е превентивно – воспитна  акција по  насоки од МВР, на тема: „Безбеден сообраќај во зимски услови“ и  проектите на Отсекот  за превенција: „Полицијата и граѓаните – заедно“ и „Учествувај безбедно во сообраќајот“.   За време на превентивната акција на возачите на моторни возила беа ПОВЕЌЕ…