Вести

Две нови возила во возниот парк на ЈП „Водовод“

Од јавното претпријатие „Водовод“ Битола информираат дека возниот парк е зголемен за уште две возила.  Пристигна новата механизација Мини Ескавотoр и АTW мотор. Овој  проект е инвестиција на Министерството за Локална самоуправа,  Бирото за регионален развој и  ЈКП „Водовод“ Битола. Финансиската соработката помеѓу ЈКП „Водовод“ и Министерството за Локална самоуправа е  50/50. Од претпријатието се ПОВЕЌЕ…

Во работното тело за следење на реализацијата на проектите ќе биде и Зоран Ставревски

ВМРО ДПМНЕ соопшти дека во насока на доследно спроведување на проектите ветени пред граѓаните кои добија апсолутна поддршка на последните избори, ВМРО-ДПМНЕ пристапи кон формирање на работно тело во рамките на партијата  кое ќе  ја следи реализацијата на истите. „Во програмите “Гарантираме” се опфатени точно 14 835 проекти од различни сфери и области, решенија за ПОВЕЌЕ…

Посмртните останки од аеродром, веднаш ќе бидат упатени кон домовите на семејствата

Министерството за надворешни работи соопшти дека има измена на саатниците при пречекот и испраќањето на загинатите од автобуската несреќа во Бугарија до нивните домови и вечни почивалишта „Ве известуваме дека посмртните останки на загинатите граѓани во автобуската несреќа во Бугарија после нивниот транспорт на аеродромот во Скопје, веднаш ќе бидат упатени кон нивните домови и ПОВЕЌЕ…

Доцни полетувањето на двата авиона од Софија кон Скопје

Поради лошите временски услови на софискиот аеродром и силниот ветер, се уште не полетале двата воени авиона со посмртните останки на 45-те загинати македонски државјани, јави дописникот на МИА од Софија. Се очекува авионите да полетаат најрано за 30 минути, но тоа ќе зависи од метеоролошката ситуација, изјави за МИА во Софија дипломатски извор кој ПОВЕЌЕ…

Првите проекти од економскиот пакет за Западен Балкан кон крајот на декември

Европската комисија очекува кон крајот на декември да бидат одобрени првите проекти од Економскиот и инвестицискиот пакет на ЕУ за Западен Балкан, а тој да биде дел од една милијарда и сто милиони евра годинава од вкупно девет милијарди евра до 2027 година. Како што изјавија за Бета извори од Европската комисија, некои проекти од ПОВЕЌЕ…