Вести

Неделков – Носењето маски цел ден е штетно и за учениците и за наставниците

Носењето маски цел ден е штетно и за учениците и за наставниците. Затоа предлагаме да се скратат часовите на 30 минути, а да се зголемат одморите за сите да може да излезат во училишниот двор и да ги наполнат белите дробови со свеж воздух, вели претседателот на Синдикатот за образование, наука и култура Јаким Неделков ПОВЕЌЕ…

Тирана: Србија да ги повлече вооружените сили и страните да се вратат на дијалогот

Министерството за европски и надворешни работи на Албанија ја повика Србија да ги повлече своите сили распоредени во близина на Косово. Во соопштението на албанското министерство се наведува дека Албанија особено ја загрижуваат извештаите за српските воени сили упатени, како што се истакнува, „во близина на границата со Косово“ и воените авиони кои летаат блиску ПОВЕЌЕ…

Куба почна со извоз на својата вакцина против коронавирусот

Куба соопшти дека за првпат ја извезла во Виетнам својата вакцина против коронавирус „Абдала“, која се дава во три дози. Станува збор за првата пратка во рамките на договорот за испорака на пет милиони дози во оваа земја. Кубанските научници развија три домашни вакцини против ковид-19 и чекаат да добијат официјална потврда од Светската здравствена ПОВЕЌЕ…

Железничка несреќа во Монтана, неколку жртви

Воз на компанијата „Амтрак“ излетал од шините во американската сојузна држава Монтана, загинале најмалку три лица, многу патници се повредени, пишува Дојче Веле. Несреќата се случила во близина на местото Џоплин, околу 48 километри оддалечено од границата со Канада, во северниот дел од сојузната американска држава Монтана. Според информации од железничката компанија „Амтрак“, во возот ПОВЕЌЕ…

Во Загреб татко уби три деца, па се обидел да се самоубие

Во загребската населба Млинови, полицијата рано утрово откри тела на три деца на возраст од 7 години (близнаци) и 4 години, а убиството најверојатно го извршил нивниот татко, кој се обидел да изврши самоубиство. „Три деца без знаци на живот се пронајдени на местото на настанот, а постои сомневање за кривично дело убиство. Истрагата ја ПОВЕЌЕ…