Вести

Нискоградба добива 6 милиоини денари за набавка на камион за зимската служба

Во соработка со Министерството за локална самоуправа – Биро за регионален развој потпишан е договор со кој КЈП Нискоградба Битола ќе добие 6.000.000 денари неповратни средства за набавка на камион самоистоварач подготвен и опремен со плуг за чистење снег и резервоар со уред за расфрлање на сол кој ќе се користи во зимски услови за ПОВЕЌЕ…

Пријавување на штети од невремето во Битола

После силните врнежи од дожд и град и невремето кое зафати делови од Општина Битола изминатите денови, Општина Битола ги повикува жителите на општината кои претрпеле штета, да поднесат барање за проценка на штета на шалтерите во Општина Битола. Во прилог на барањето потребно е да се достави: имотен лист/доказ за сопственост, копија од лична ПОВЕЌЕ…

Се предлага укинување на полицискиот час

Министерството за здравство информира дека утрово на Комисијата за заразни болници се донесоа следните одлуки кои ќе бидат предложени до Кризниот штаб. Од среда, 16 јуни, да се укине целосно полицискиот час, да се укине ограничувањето од максимум 100 гости на свадби и прослави и да се дозволи организација на настани, концерти и забави во ПОВЕЌЕ…

Заев, Шекеринска и Османи на самитот на НАТО во Брисел

Денеска во Брисел, претседателот на Владата Зоран Заев ја предводи владината делегација составена од министерот за надворешни работи Бујар Османи и министерката за одбрана Радмила Шекеринска, на НАТО Самитот 2021. Ова е прв НАТО Самит на кој Северна Македонија учествува како полноправна членка и прв НАТО Самит со 30 членки. На Самитот владината делегација ќе ПОВЕЌЕ…

Самит на НАТО во Брисел за поправка на односите со САД

Лидерите на НАТО денеска го одржуваат својот прв самит со американскиот претседател Џо Бајден со цел да ги поправат трансатлантските врски, откако неговиот претходник Доналд Трамп изјави дека западниот воен сојуз е „застарен“. Бајден се очекува повторно да ја истакне американската посветеност за колективна одбрана на 30-те сојузници во НАТО откако Трамп ја доведе во ПОВЕЌЕ…